Om oss

Idén till Boet föddes redan 2016, då Emrahus VD Robin Berkhuizen och leg. psykolog Bo Hejlskov Elvén började spåna kring möjligheterna att koppla ihop det smarta hemmet med ett kognitivt digitalt stöd. Idén fick gro och växa under några år då man tillsammans med experter inom området tog fram en prototyp. 2019 fick prototypen ett namn, Boet, och bolaget Välfärdsteknik Sverige AB bildades. Under 2020 anställdes systemutvecklare och under 2021 kom även VD och produktchef på plats.

Vi som jobbar på Boet har olika bakgrund och erfarenhet men drivs alla av en gemensam önskan: vi vill vara med och göra skillnad. Med en hög teknisk kompetens, god kännedom om de lagar och riktlinjer som styr LSS-verksamheter, hög pedagogisk kompetens och mångårig erfarenhet av det verksamhetsnära arbetet på Bostad med särskild service vill vi genom vårt digitala verktyg Boet bidra till att alla ska kunna leva sitt bästa liv.

 

Hållbarhet

Mänskliga rättigheter är utgångspunkten i nästan alla internationella riktlinjer och utgör grundbulten i det vi gör på Boet.

Vår vision: Alla ska kunna leva sitt bästa liv.

Vårt syfte är att bidra till ökad jämlikhet, jämställdhet och mångfald och därmed ett sunt samhälle utan diskriminering.

Genom att sprida ny teknik förbättras samhällelig och ekonomisk utveckling. Vi deltar i forskningsprojekt och har samarbeten med institutioner på högskolor.

Genom digitalisering främjas en förbättrad arbetsmiljö samt en personlig utveckling på arbetsplatsen. Boet kan även leda till en ökad dialog och öppenhet på arbetsplatsen.

VISION E-HÄLSA

 

 

Patrick Buschow, VD

patrick@boet.se

070-743 53 81

Anette Hjalmarsson, Produktchef

anette@boet.se

070-856 92 08

Anders Nordström, Utvecklingschef

anders@boet.se

040-643 00 53

Jan Miderbäck, CTO

jan@boet.se

040-643 00 53

Martin Wall, Systemutvecklare

martin@boet.se

040-643 00 53

Maron Zeidan, Leveranschef

maron@boet.se

072-150 12 17

Arian Shastavari

arian@boet.se

076-852 24 59

Josephine Aggeborn, Verksamhetsutvecklare

josephine@boet.se

070-824 34 98

Dan Van Wijk, Systemutvecklare

dan@boet.se

076-607 23 87

Sofie Hoff, Verksamhetsutvecklare

sofie@boet.se

0733 01 09 80

Prenumera på vårt nyhetsbrev

Nyfiken på uppdateringar och viktig branschinformation från Boet? Anmäl dig då till vårt Nyhetsbrev.

Nyfiken på Boet?

Boet är ett digitalt verksamhetsstöd som underlättar både för den som bor och för den som jobbar på ett LSS-boende.

Boet Right